Meet our 2017-2018 staff!

Falcons Team:

JoAnna Pearl — Science

Roslyn Trabal — Math — Team Leader

Belkis Madera — Social Studies

Jessica Tietz — Reading

Beth Campbell — Language Arts

Eagles Team:

Amy Pearson — Science — Team Leader

Sharifa Kaki — Math

Deidra Giebler — Social Studies

Satashia Hamilton — Reading

Loriann Toppin — Language Arts

Raptors Team:

John Chaffee — Science

TBD — Math/Algebra

Thomas Price — Civics — Team Leader

Kristy Chase — Reading

Christina Donas — Language Arts

Owls Team:

Michael Richard — Science

Eric Ortiz — Math

Allison Thomas — Civics

Pamela Koch — Reading — Team Leader

Leanne Gallick — Language Arts

Hawks Team:

Joelie Marcial — Science — Team Leader

Tammy Gannoun — Math

Stewart Smith — Social Studies

Tameka Sims — Reading

Matthew Bornak — Language Arts

Ravens Team:

Alison Seaton — Science

Shannon Carraway — Math

Lindsay Pence — Social Studies

Cheryl Cox — Reading — Team Leader

Allison Fuelling — Language Arts

Elementary Resource:

Nancy Branim — PE — Team Leader

Jonathon Mine — PE

Tiffany Dankovic — Music

Flavia Valente — Science

Middle School Resource:

Richard Tinsley — PE

Peggy Hoffman — PE

Amy Isenhower — Band

Jo Hall — Technology

Shaun Jones — Art

K-8 Resource:

Justin Sherman — Media Specialist

ESE Department Chairs:

Debbie Molloy (Elementary)

Diana Brugnone (Middle School)

 

Support Facilitators:

Jairanie Sawh

Angelia Williams

Erin Kohr

Lamonica Ash

Molly Hartley

Jodi Steele

 

Self Contained:

Beryl Johnson

Louise Warren

Kristen Pelchat

 

Deaf/Hard of Hearing:

Mattie Bozzo

Leanna Boudreaux

Elaine Williams

Rehman Tahir

 

Speech Language Pathologist:

Karen Spera

Holly Brown

Guidance Counselors:

Yochabelle Greene — Elementary

Wesley Hedges — Middle School

 

Deans:

Narvelene Lucas

Joel Brown

 

Instructional Coaches:

Amber Martin — Literacy

Kathleen Cannon — Math

 

Testing Coordinator

Dorothy Levin

Clerical:

Tish Blake — Executive Secretary

Angela Jenkins — Office Clerk

Shannalee Cetin — Office Clerk

Natasha Ramos — Office Clerk

Jill Figgiani — Dean’s Clerk

Tammy Robinson — BIC Clerk

Kathryn Rossman — ESE Clerk

Joyce Canady — Records Clerk

Adrienne Harvey — Bookkeeper

Denice Edge — Attendance Clerk

Linda Marinko — Data Clerk

Lorrie Hampson — Media Clerk

Gustavo Roldan — Head of Maintence

Ena Pizarro

Raquel Bravo

Miguel Marin

Laura Velazquez

Nemours Vernet

Esperanza Franco

Gustavo Roldan

Marissa Cabrera

Winnie Nabukenya

Food Service:

Jessica Harrod — Cafeteria Manager

Karen Ramierez-Delgado

Barno Ilyas

Phyllis D’anna

Andrea Perurena

Kristina Mckinny

Sonia Justiniano

Jodi Bodie

Amanda Barry

Kim Zoeller

Paulette James-Bailey

Carey Deonarine

Cathleen Schmitt