Teachers & Staff

Kindergarten Teachers

Almiron, Marta

Bean, Amanda

Downing, Anita

Godoy, Irma

Harris, Jennifer

Madden, Laurie

First Grade Teachers

Berggren, Jessica

Buehrig, Beverlyb

Gallagher, Kimberly

Gifford, Jean

Malin, Andrea

Wetherall, Kristin

Second Grade Teachers

Bowman, Kristin

Manning, Carla

Mealing, Dawn

Northedge, Janie

Palmer, Randy

Schumacher,Kelsey

Sloan, Adrienne

Third Grade Teachers

Calvo,Christopher

Collis, Natalie

Fish, Angela

Lushbaugh, Melissa

McInerney,Sean

Miller, Dawn

Weathers, Easter

Fourth Grade Teachers

Fry, Laura

Richter,Sarah

Rodriguez, Cynthia

Ruck,Emily

Seefried,Shannon

Stott, Jessica

Fifth Grade Teachers

Biserni, David

Chambery, Lauren

Garcia,Yanet

Stetz, Jenna

VanBussum, Cynthia

Young, Margee

Middle School Teachers

Avilla, Kelly

Artiles, Oscar

Bogenrief, Robert

Brewi, Janet

Byerly, David

Cole, Michelle

Demet, Kimberly

Favetta, Mary

Gallick, Leanne

Glauber, Amy

Hamilton, Lisa

Kappler, Lauren

Kneidel, Mary

LaSasso, Nicole

Lynch, Sean

Mclaughlin, Jessica

Moreira, Mary

Pickerill, Lee

Rappuhn, Kimberly

Schremmer, Deborah

Small, Nancy

Smith, Kathy

Small, Brandy

Resource Teachers

        Boltersdorf, Linda (PE Teacher)

Carroll, Shane (PE Teacher)

Cheeseboro, April (Music)

Clee, Paulette (Art Teacher)

Harmon, Elaine (PE Teacher)

LeBon, James (Band)

Palmer, Catherine (Elem. Art)

Petruff, Marian (Media Specialist)

Rinelli, Peter (Technology)

Taglieri, Laurie (PE Teacher)

Specialists

Ateca-Valdes, Carmen

Bozzo,Carol (speech and Lang)

Brawley,Wendy (VE Teacher)

Buehrig, Dana (VE 6-8)

Fort, Laura ESE (Dept Chair 6-8)

Goldberg, Heidi

Gomez, Demaris

Hackett,Debra (ESE Dept Chair K-5)

Jones, Inez (VE)

Landis, Lisa (5-8)

Latowski, Sarah (VE)

Monti, Kathleen ( ESE AUT)

Nelson, Jaime

Porter, Stephanie

Pristach, Laurel (K-5)

Reals, Leah Naomi

Tice, Chelsea Ann

School Office

Dennis, Cynthia (School Secretary)

Gallick, Carol (Data Specialist)

Hankins, Sharon (Media Clerk)

Hill, Vivian ( ESE Clerk)

Ingarra, Pamela (Dean Clerk)

Jones Wares, Carolyn (Attendance)

Keough, Lisa (Front Offfice)

Maller, Karen (Guidance Clerk)

Nelson, Roseann (Health/Clinic)

Reimers, Maureen (Bookkeeper)

Seitz, Vashitie, (Dean)

Sharp, Kuyona (Health/Clinic)

Todd, Wendy (Dean)

ESE / ESOL / Paraprofessionals

Adonis-Cadet, Debra

Aquino, Marcia (ESOL Para)

Brevil-Burlinson, Ginette (LPN nurse)

Calvo, Terese

Colon-Matoa, Iris

Doyle, Gay

Hochfeld, Jana (VE Para)

James, Janice (ESE Para)

Johnson, Kim (Self Care)

Jones, Rose (ESE Para)

Jones, Vernea

Jules, Syndie

Lawrence-Gayle, Tayna

Mills, Errol

Noyes, Lucille (ESE Para)

Porritt, Deborah

Queen, Brittany

Reif, Jane (VE para)

Thall, Aubrey (Self Care Para)

Whyte, Valentina (Behavior Tech)

Guidance Counselor Department

Careccia-Wong, Rose (K-5)

Gibson, Julie (5-8)

Maldonado, Joamar (Clerk)

School Resource Officers

Deputy Swiderski (SLSO)

Cafeteria Manager

Jethroe, Authurine

School Maintenance Foreman

Noble, Ronald