Kindergarten Teachers

Marta Almiron

Anita Downing

Irma Godoy

Jennifer Harris

Dawn Miller

        Michelle Smith

First Grade Teachers

        Lauren Arnold

Brittany Buckley

Beverly Buehrig

Breana Jines

Dawn Mealing

Randy Palmer

Second Grade Teachers

        Deborah Abrams

Sabrina Faniel

Jennifer Kaste

Melissa Lushbaugh

Laurie Madden

Easter Weathers

Third Grade Teachers

Kristin Bowman

Natalie Collis

        Kelsey Corrigan

Kimberly Demet

        Kelly Ernst

Emily Ruck

Fourth Grade Teachers

Toni Baptiste

Samantha Bowman

Christopher Calvo

Dana Garth

       Shannon Seefried

       Sherry Vasquez

Fifth Grade Teachers

Lauren Alvarez

Jessica Berggren

Lisa Hamilton

Courtney Kline

Barbara Mackie-Solberg

Jesse Smith

Middle School Math and Science

MATH

Amy Glauber

Zoie Griffiths

Celeste Hartsfield

Monique Rivas

Margee Young

SCIENCE

Janet Brewi

Kelly Kirk

Joseph Kline

Sean Lynch

Mary Voorhees

 Middle School Language Arts and Reading

Rachel Bristow, ELA

Stephanie DeVries,  ELA

Jessica McLaughlin, ELA

Deborah Schremmer, ELA

Jennifer Skurnick,  ELA

Brandy Small,  Reading

 Middle School Social Studies

Carly Branning, Civics

Lauren Kappler, Civics

Mary Moreira, Social Studies

Jeff Scott, Social Studies

Nancy Small, Social Studies

 

Resource Teachers

Linda Boltersdorf, Physical Education
Shane Carroll, Physical Education

Kimberly Gallagher, Health
Elaine Harmon, Physical Education
James LeBon, Band

Amanda MacKenzie, Art
Zachary Maes, Music
Carla Manning, Spanish
Kristin Wetherall, Media Specialist
Peter Rinelli, Technology
Jennie Stubley, Physical Education

ESE Teachers

Debra Hackett, ESE Department Chair

Evelyn Stover, ESE Department Chair

Jaime Nelson, VE

Edarissa Rodriguez, VE

Katie Swiss, VE

Kara Watkins, VE

Carol Bozzo, SLP

Stephanie Porter, SLP

Andrea Malin, ESE

Tony Barrett, ASD

Heidi Goldberg, ASD (5-8)

Kathleen Monti, ASD (3-5)

Laurel Pristach, ASD (K-2)

Dana Buehrig, IND (4-8)

Rachel Smith, IND (K-3)

Administration

Kristi Parker, Principal

Melissa Hutchings, Assistant Principal

Esther Muniz-Guzman, Assistant Principal

Kelly Avilla, Testing Coordinator

Julie Beaty, Guidance 5-8

Belkis Candelier, Guidance K-4

Authurine Jethrone, Cafe Manager

Robert Lee, SRD

David Nash, Dean (K-4)

Melissa Osborn, Executive Secretary

Wendi Todd, Dean (5-8)

Hector Villalva, Plant Manager

 Support Staff

Katrina Arroyo, Self-Care Paraprofessional

Katrina Basile, Health Paraprofessional

Lydia Bennett, Paraprofessional

Theresa Calvo, BIC Monitor

Kathy Ann Chase, ESE Paraprofessional

Amy Clements, Office Clerk

Sara Comeau, Bookkeeper

Michelle DeArce, ESE Paraprofessional

Ingrid Doctsch, ESOL

Sharon Hankins, Media Clerk

Vivian Hill, ESE Clerk

Jana Hochfeld, ESE Paraprofessional

Janice James, Behavior Tech

Kim Johnson, VE Paraprofessional

Carolyn Jones, Attendance Clerk

Syndie Jules, ESE Paraprofessional

Lisa Keough, Office Clerk

Evette Louhisdon, Social Worker

Brenda Maysonet, ESE Paraprofessional

Cheryl McCrary, LPN Nurse

Elizabeth Miller, RN Nurse

Zino Mitchell, Behavior Tech

Rebecca Molina, ESE Paraprofessional

George Moore, Substitute Teacher

Lucille Nembhard, ESE Paraprofessional

Nikki Patterson, Substitute Teacher

Sharon Perkins, Dean’s Clerk

Katherine Price, Data Specialist

Raymond Puig, ESE Paraprofessional

Victoria Randolph, Interventionist

Jennifer Saxton, Health Paraprofessional

Deborah Smith, RN Nurse

Jill Snyders, Paraprofessional

Jennifer Stanton, RN Nurse

Isabel Tapanes, Paraprofessional

Regina Tapanes, Guidance Clerk

Aubrey Thall, Self-Care Paraprofessional

Shelly Welby, School Psychologist 

Donna White, RN Nurse

Valentina Whyte, Behavior Tech

Madeline Wubker, ESE Paraprofessional

Site Maintenance

Vivian Camacho

Marie Charles

Julia Cherry

Maralys Hernandez

JoAnn McCall

Richard Shelnut

Marlon Smith

Matthew Worley

Food Service

Anita Alli
Liliana Arias RestrepoGrisel Barrios
Doris Bell

Kirenia Diaz
Mary Dobson
Chandel Fate
Lisette Hernandez
Sihara Marquez
Margaret Miraglia
Marlon Noel