Meet our 2018-2019 staff!

Falcons Team:

JoAnna Pearl — Science

Roslyn Trabal — Math — Team Leader

Belkis Madera — Social Studies

Jessica Tietz — Reading

Rose Alexis – Language Arts

Eagles Team:

Amy Pearson — Science — Team Leader

Sharifa Kaki — Math

Deidra Giebler — Social Studies

Satashia Hamilton — Reading

Beth Campbell — Language Arts

Raptors Team:

John Chaffee — Science

Erik Gill– Math/Algebra

Trevor Sparacio — Civics — Team Leader

Kristy Chase — Reading

Loriann Toppin — Language Arts

Owls Team:

Michael Richard — Math

Allison Thomas — Civics

Pamela Koch — Reading — Team Leader

Christina Donas — Language Arts

Jeannine Duprey — Science

Hawks Team:

Joelie Marcial — Science — Team Leader

Tammy Gannoun — Math

Stephanie Spicuzza — Social Studies

Tameka Sims — Reading

Bryan McNab — Language Arts

Ravens Team:

Alison Seaton — Science

Shannon Carraway — Math

Daniel Lee— Social Studies

Cheryl Cox — Reading — Team Leader

Allison Fuelling — Language Arts

Elementary Resource:

Nancy Branim — PE — Team Leader

Jonathon Mine — PE

Tiffany Dankovic — Music

Flavia Valente — Science

Middle School Resource:

Richard Tinsley — PE

Emmaline Harvey — PE

Amy Isenhower — Band

Kelly Alton — Technology

Tricia Smith — Art

K-8 Resource:

Nadine Lecce — Media Specialist

ESE Department Chairs:

Debbie Molloy (Elementary)

Diana Brugnone (Middle School)

 

Support Facilitators:

Jairanie Sawh

Angelia Williams

Erin Kohr

Lamonica Ash

Molly Hartley

Jodi Steele

 

Self Contained:

Beryl Johnson

Louise Warren

Kristen Pelchat

 

Deaf/Hard of Hearing:

Mattie Bozzo

Leanna Boudreaux

Elaine Williams

 

Speech Language Pathologist:

Karen Spera

Holly Brown

Guidance Counselors:

Yochabelle Greene — Elementary

Wesley Hedges — Middle School

 

Deans:

Narvelene Lucas

Joel Brown

 

Instructional Coaches:

Amber Martin — Literacy

Kathleen Cannon — Math

 

Testing Coordinator

Melissa Wild-Miller

Clerical:

Tish Blake — Executive Secretary

Angela Jenkins — Office Clerk

Natasha Ramos — Office Clerk

Shannalee Cetin – Dean’s Clerk

Tammy Robinson — BIC Clerk

Kathryn Rossman — ESE Clerk

Joyce Canady — Records Clerk

Adrienne Harvey — Bookkeeper

Denice Edge — Attendance Clerk

Linda Marinko — Data Clerk

Lorrie Hampson — Media Clerk

Gustavo Roldan — Head of Maintence

Ena Pizarro

Raquel Bravo

Miguel Marin

Laura Velazquez

Nemours Vernet

Esperanza Franco

Gustavo Roldan

Marissa Cabrera

Winnie Nabukenya

Food Service:

Jessica Harrod — Cafeteria Manager

Karen Ramierez-Delgado

Barno Ilyas

Phyllis D’anna

Andrea Perurena

Kristina Mckinny

Sonia Justiniano

Jodi Bodie

Amanda Barry

Kim Zoeller

Paulette James-Bailey

Carey Deonarine

Cathleen Schmitt