Administration

Principal- LaTanya Greene

Assistant Principal- Tiffany Mann

 

Front Office Staff

Executive Secretary- Chaundra Saylor

Data Specialist- Kelly Hoce

Records Clerk- Douglas Tobias

Assessment Clerk- Mirna Miclis

Health Para- Zenobia Moore

School Counselors

Sonja François (grades PK, K, 2, 3)

Justin Sherman (grades 1, 4, 5)

 

ESE Specialist

Kathleen Mannarino*

 

Instructional Coaches

Liz Rivera (Math)

Neeka Scott-Warren (ELA)

 

Interventionists

Nadine Lecce (Reading)

Laura Thoman (Reading)

Felicia Davis (Math)

 

Support Facilitators

Shari Canada

Caren Hulsey

 

 

ESE Para Professionals

Jeannine Schichtel (3rd)

Gail Zimmerman (4th)

Leatrice Williams (5th)

Tabby Bennett (K-2 VE)

Kimberly Shumacher (K-2 VE)

Alison Zapata (3-5 VE)

 

ESOL Support Staff

Darly Jean (Haitian-Creole)

Rosa Valerio (Spanish)

 

Speech Language Pathologist

TBD

 

School Psychologist

Travern Beerom

 

School Social Worker

Taylor Huggins

VPK

Kimberly Davis

Melissa Tucker

 

Kindergarten

Helen Keefer

Jennifer Denise*

Tia Greathouse

Melinda Kieser

 

First Grade

Deyaneira Robinette

Omayra Frixione-Coto

Cherly Petit-Homme

Jessica Reyes*

 

Second Grade

Darla Billiter-Andrews*

Cynthia Dimaio

Leeann Joseph

Jami Valdez

 

Third Grade

Isabelle Briand*

Misty Gilbert

Sonja Wellington

Karen Morrow

 

Fourth Grade

Tara Simon*(ELA)

Michael Shields (Math/Science)

Carl Pieriche (Math/Science)

Samantha Young (ELA)

 

Fifth Grade

Catherine Frederick (ELA)

Jeannine Duprey (Math)

Shawn Lewis* (Science)

Yolanda Arnell (ELA)

 

ESE VE

Kimberly Ross (K-2)

Carlyn Hagler (3-5)

 

Resource

Jorly Cruz (Art)

John Brookes (PE)

Beth Torresson* (Music)

Melissa Nason (Media)

Tara Hampton (Media Clerk)

 

 

How can you reach us?

Email any staff member at Firstname.Lastname@stlucieschools.org.

Call (772) 340-4800 to leave a message for a staff member.

Connect with your student’s teacher via Class Dojo to send text messages.

 

*Team Leader/Grade Group Chair